Jak wybrać psychoterapeutę?
Pewnie wielu z Was zastanawia się jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Jak odróżnić kompetentnego od niekompetentnego?
„Wybór należy potraktować poważnie. Jeśli będzie dobry zwróci się po stokroć w dywidendach duchowych, o jakich Wam się nie śniło. Choć wybór niewłaściwy nie wyrządzi Wam wielkiej szkody, to zmarnujecie masę pieniędzy, czasu i energii. Nie wahajcie się zaufać własnym uczuciom i intuicji. Przeważnie już po jednej rozmowie z psychoterapeutą będziecie w stanie wychwycić dobre lub złe „wibracje”. Jeśli są złe, to zapłaćcie za tę jedną wizytę i szukajcie innego. Ważniejsze od poglądów politycznych, wieku czy płci terapeuty jest jego nastawienie do pacjenta, czy on lub ona okaże się naprawdę troskliwą osobą. Można to bardzo szybko wyczuć.
Ponieważ terapeuta przeprowadzi z Tobą wstępną rozmowę, zanim zdecyduje, czy chce, byś był/a jego pacjentem/ką, Ty również nie krępuj się zapytać go o interesujące Cię sprawy.
Miłości, odwagi i mądrości nie można potwierdzić stopniami naukowymi. Jednak dyplomowani psychiatrzy posiadający certyfikaty i terapeuci z udokumentowanym dorobkiem przechodzą szkolenie tak rygorystyczne, że można mieć pewność, że nie wpadniesz w ręce szarlatana.
Ponieważ psychoterapia wymaga intensywnego i zażyłego związku między dwojgiem ludzi, nic nie zwolni Cię od obowiązku dokonania wyboru człowieka, któremu zaufasz jako przewodnikowi. Każdy człowiek – terapeuta, czy pacjent – jest człowiekiem wyjątkowym i musisz zdać się na własny, intuicyjny osąd.”
M. Scott Peck – „Droga rzadziej przemierzana”
Profesjonalny psychoterapeuta
Nie tylko w Polsce, można wykonywać zawód psychoterapeuty, nie mając żadnego kierunkowego wykształcenia. Wciąż nie ma jeszcze wiążących regulacji prawnych. Oznacza to, że inżynier po politechnice może legalnie zarejestrować działalność i świadczyć usługi psychoterapeutyczne.
Jeżeli chcesz trafić do profesjonalisty, sprawdź jego wykształcenie. Powinien to być psycholog, psychiatra, lub osoba, która zdała egzaminy z zakresu psychologii klinicznej, psychopatologii, psychodiagnostyki i dodatkowo ukończyła szkolenie obejmujące minimum 1200 godzin. Są to standardy, które w Europie próbują wdrażać poważne stowarzyszenia.
Dobrą praktyką w tym zawodzie jest regularna superwizja. To rodzaj konsultacji, które Twój psychoterapeuta odbywa w celu podniesienia efektywności pracy z Tobą. Zapytaj go, kto jest jego superwizorem i w jakiej formie te spotkania się odbywają: indywidualnej, czy grupowej.